Holtomiglan, holtodiglan.... lépéseiről
1.Ha úgy döntöttetek, hogy házasságot köttök, jelentkezzetek legalább 6 hónappal(vannak egyházmegyék, ahol egy évvel azelőtt kell jelentkezni, ezért azt meg kell érdeklődni) előtte a lakhelyetek plébánosánál (személyesen nála), neki(k) van ugyanis joga a ti házasságkötéseteknél aszisztálni. Ő elvégzi a jegyesvizsgálatot,megírja a házassági szabadegyezséget, felkészít a házasságra,és beszerzi, ha kell a szükséges felmentéseket és engedélyeket. (Fontos tudni, hogy a lakhely nem azonos a keresztelés vagy a születés helyével. Lakhelynek számít a helység, ahol valaki már 30 napja lakik vagy szándéka van lakni. Az ott lakó plébános engedélyezheti máshol a házasségkötést).
2.A házasságkötéshez szükség lesz mindkét jegyes keresztlevelére, szabadállapotának, bérmálásának igazolására, amit csak ott tudnak adni, ahol a keresztelés vagy a bérmálás történt, ezért azt onnan kell kikérni, lehetőleg személyesen.
3.Ha nem a lakhelyen történik a házasságkötés, a házasságkötés helyén dolgozó plébánossal időben egyeztetni kell az esküvő időpontját, fel kell mutatni neki a házassági felkészítésről kiállított igazolást valamint a lakhely plébánosának az írásos beleegyezését arról, hogy beleegyezik és engedélyezi, hogy a házasságkötés helyén működő plébános asszisztáljon a házasságkötésen, a házasságkötésre pedig be kell mutatni a szabadegyezséget is, mivel rendesen a házasságot ott könyvelik el és tartják nyilván, ahol azt megkötötték a jegyesek. A továbbiakban pedig igazolást is csak ott adhatnak róla.
4. Pünküsd szombatján nincs házasságkötés vagy keresztelés, hogy mindannyan menni tudjunk a csíksomlyói búcsúra.
5. Mivel a házasságot nem a vendéglőben, hanem a templomban kötitek meg, ajánlatos, hogy a plébánián kezdjétek az egyeztetést, hogy ne érjen meglepetés.
6. Vallásukat nem gyakorló vagy hitetlen jegyeseknek nincs esélyük a szentségi házasságra, mivel az egy szentség, amit csak hittel lehet felvenni.